Teatr dla Dzieci przy Szkole Tańca Al-Mara
Podczas weekendów nasza Szkoła zamienia się w najprawdziwszą teatralną scenę, wszystko to za sprawą Teatralnego Centrum Animacji i Wyobraźni.
Kim jesteśmy?
Mama, Tata i Synek – to nasz team, w spektaklach występują z nami zaprzyjaźnieni Tancerze i Animatorzy.
Mama, Małgosia, zakochana w teatrze i w swoim Synku, postanowiła zrobić teatr według własnego pomysłu, wyobraźni, wrażliwości. A Synek, Franek, po obejrzeniu kilku spektakli, powiedział rodzicom, że też chce występować. Od tej pory najczęściej jest z Mamą na scenie. A Tata? Tata, Jędrek, jest specem od spraw technicznych. Obsługuje światła, jest akustykiem, bileterem, organizatorem Widowni, ale przede wszystkim jest scenografem i spod jego rąk wychodzą wspaniałe dekoracje, które obejrzeć można w spektaklach.
Co robimy?
Teatralne Centrum Animacji i Wyobraźni – to miejsce, w którym Twoje Dziecko czynnie weźmie udział w tworzeniu spektaklu teatralnego. Stawiamy na ruch, zabawę i kreatywny rozwój. Chcemy poderwać Dzieci z miejsc i wspólnie z nimi zbudować przedstawienie.
Nasze Dzieci, niezależnie od wieku, wielokrotnie mają trudność z usiedzeniem w miejscu podczas spektaklu. Dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, które pozwoli im na kreatywne współtworzenie tego, co dzieje się w przestrzeni teatralnej.
Nasze spektakle
Działamy od 2018 roku, naszą działalność rozpoczęliśmy w październiku premierą spektaklu Taneczna Podróż. Bohaterką spektaklu jest Maszynistka Mariolka, która zabiera Dzieci w tytułową podróż po różnych częściach świata. Dzieci nie tylko oglądają spektakl, ale współtworzą go z nami.
Kolejne spektakle, jakie pojawiły się w naszym teatrze w zeszłym sezonie to:
Szalone Laboratorium Albercika i Helenki, Samochodowy Zawrót Głowy, Morska Przygoda, Królowa Śniegu i Śnieżynki i Cztery Pory Roku.
Staramy się, aby każdy spektakl był inny, by bawił, zaskakiwał, wzruszał, zachęcał do współdziałania z nami. Mamy ogromną przyjemność z tego, że Publiczność do nas wraca, że chce się z nami spotykać na naszych kolejnych premierach.
W sezonie 2019/2020 mieliśmy premierę drugiej części spektaklu o autach. Silnik w ruch to opowieść o dwóch samochodach, niesfornym Kacprze i ostrożnym Leonie, którzy po perypetiach w pierwszej części Samochodowego Zawrotu Głowy, zaprzyjaźnili się ze sobą i udają się na szkolenie do roztańczonej Policjantki Gertrudy. Spektakl ten ma sporo walorów edukacyjnych, oczywiście wplecionych w zabawę. Omawiamy znaki drogowe, uczymy się, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, ale przede wszystkim śpiewamy, tańczymy i świetnie się bawimy.
Z okazji Halloween przygotowaliśmy Strasznie Fajną Historię, opowieść o dwóch Wiedźmach, Adelajdzie i Anastazji, które mają niecny plan zamienienia Dzieci w nietoperze. Dlatego też mieszają tajemnicze składniki z wielkim kotle. Do akcji wkraczają Duszek Teofil i Pajączek Gapcio, którzy postanawiają pokrzyżować plany Wiedźm i przeszkodzić w przygotowaniu naparu.
Spektakl kończymy wspólnym mini disco, które prowadzi Wampirek Andrew 🙂
Sezon 2019/2020 obfituje oczywiście w kolejne premiery. Poza historią o autkach i Strasznie Fajną Historią, w repertuarze pojawiła się Zaczarowana Lampa Alladyna oraz Warsztat Świętego Mikołaja.
Zaczarowana Lampa Alladyna to historia opowiedziana przez Szeherezadę, baśń o dwóch Dżinach, które wyskakują z Lampy i walczą o panowanie nad światem. Jeden marzy o tym, by na całej ziemi był tylko dzień i by słońce nigdy nie zachodziło, drugi chciałby, by panowanie przejęła Noc. Alladyn i Szeherezada mają sporo kłopotów i przygód ze sprzeczającymi się Dżinami.
W okresie świątecznym nasz Teatr zamienia się w prawdziwą Krainę Świętego Mikołaja. Poza obejrzeniem spektaklu, można spotkać się ze Świętym Mikołajem i jego przyjaciółmi w Chatce Świętego Mikołaja.
W repertuarze świątecznym znaleźć można naszą autorską baśń o Królowej Śniegu oraz zabawną historię o Elfach – Warsztat Świętego Mikołaja.
Królowa Śniegu i Śnieżynki to baśń o Królowej Śniegu, która miała wielki dar. Umiała przepięknie tańczyć. Gdy wirowała w tańcu, z jej sukni sypały się tysiące płatków śniegu… Niestety była również dumna i miała zimne serce. Nie potrafiła kochać. Pewnego dnia straciła moc i umiejętności taneczne. Wówczas płatki śniegu przestały zasypywać ziemię… Czy to oznaczało, że zimy miałoby już nigdy nie być? Królowa musi przekonać się, że warto mieć przyjaciół… A przyjaciółkami, które pomogą mroźnej Pani, okażą się dwie wesołe Śnieżynki. Czy zima do nas powróci?
Warsztat Świętego Mikołaja to nasza grudniowa premiera z 2019 roku. W dalekiej krainie, pełnej śniegowych płatków, mieszka Święty Mikołaj. W tym roku jest bardzo zmęczony. Ma już swoje lata, a Dzieci na całym świecie czekają na prezenty. Nie może ich zawieść… Na szczęście do jego warsztatu trafiają trzy Elfy, które bardzo pragnę nauczyć się rzemiosła i chcą przygotowywać prezenty dla Dzieci. Pracuś, Pyszałek i Złośnik postanawiają pomóc Świętemu Mikołajowi. Czy uda im się pogodzić ze sobą i mimo różnic charakteru przygotować prezenty dla wszystkich Dzieci?
Kolejny spektakl to opowieść o Krzysiu, który nie dbał o swoje zabawki, niszczył je i doprowadził do ich wielkiej ucieczki. Mamy nadzieję, że dzięki tej opowieści, nasze Pociechy, po powrocie do domu, pobiegły posprzątać swój pokój 🙂
A na powitanie wiosny, do naszego teatru zawita Pani Zagadka, postać, która będzie się pojawiać w naszych spektaklach cyklicznie i rozwiązywać z Dziećmi przeróżne zagadki… Na początek spróbuje odszukać z Dziećmi wiosnę. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak serdecznie zaprosić Was do naszego świata wyobraźni!:)
Założycielką Centrum jest Małgorzata Zujewicz-Pawlak, choreograf, tancerka, animatorka i właścicielka wrocławskiej Szkoły Tańca, ale przede wszystkim mama 5cio letniego Franka, która poszukując ze swoim synkiem ciekawych form spędzania wspólnego czasu, postanowiła sama stworzyć miejsce, w którym jej dziecko będzie mogło tworzyć, bawić się i rozwijać swoją wyobraźnię.
“Staram się, by mój synek doświadczał. Miejsc, ludzi, przestrzeni, zapachów… wizyty w teatrze są dla nas bardzo ważne. Jestem mamą poszukującą różnych bodźców i wrażeń dla swojego malucha i przyznam, że wszędzie mi czegoś brak… spektakl za długi, za poważny, za mało barwny, za dziwny, za abstrakcyjny… nie krytykuję innych form i propozycji, też są potrzebne i warto je odwiedzić, ale ponieważ sama najlepiej znam swoje dziecko, wiem, kiedy się nudzi, co mu się podoba, co zachwyca… z własnych doświadczeń teatralno – tanecznych postanowiłam stworzyć miejsce, gdzie mój i, mam nadzieję Twój maluszek, będzie mógł zatańczyć, poskakać, zbudować coś, zepsuć, pobrudzić się – po prostu doświadczać! Zapraszam serdecznie do tworzenia ze mną nowej przestrzeni teatralno – taneczno – ruchowej”